A mai ülő és mozgásszegény életmód szomorú velejárója, hogy népbetegséggé nőtte ki magát a helytelen tartásból és terhelésből adódó gerincprobléma- és fájdalom. A felnőttek többsége ülőmunkát végez, de nem csak a munkahelyén ül, hanem útközben is autóban, és otthon is a számítógép előtt. Az ülő helyzet azonban terheli a gerincet, a hátizmokat pedig nem aktiválja. Így alakul ki a hanyag tartás.
Mit is jelent a hanyag tartás?
Fontos tisztázni: ez nem betegség, csak rendellenesség! A gerinc nyílirányban, normális esetben is bizonyos fokú görbülettel rendelkezik, amely kialakul 8-10 éves korban. Hanyag tartás alatt, a gerinc élettani görbületeinek megváltozását értjük. Jellemzője, hogy aktív izomerővel korrigálható, tehát egyfajta izomgyengeségről van szó. A háti domborulat fokozott, a vállak előre esnek, a lapockák nem zárnak, a mellkas lapos, a medence kissé előrebillen, gyakori a lábboltozat süllyedése is.
A hanyag tartásnak több fajtája van, attól függően, hogy a gerinc mely szakaszának görbülete tér el a normálistól:
- Fokozott háti és ágyéki görbület esetén mindkét görbület fokozott, a medence előrebillent.
- Nyerges hátnál a has kifejezetten előre esik, a medence látványosan előrebillent, a hát felső szakasza hátrahelyezett.
- Lapos hátnál a medence hátrabillent helyzetű, a gerinc fiziológiás görbületei elsimultak.
- Domború hát esetén a medence hátrabillent, a háti domborulat (kyphosis) fokozott, az ágyéki homorulat (lordosis) teljesen elsimulhat.
Hogyan előzzük meg? Hogyan kezeljük, ha már kialakult?
A helytelen tartás izomerősítő gyakorlatokkal egyensúlyban tartható, romlása megakadályozható és megfelelő szakember segítségével „helyes tartássá” alakítható.
Szót ejtenék a mozgás fajtájáról.
Helytelen, hanyag tartással hiába jár valaki fitneszterembe, akár többször egy héten. A nagy súlyok emelgetése „görbe” háttal, nem csak nem javít a helyzeten, de ront is. Hanyag tartás esetén ugyanis a hátizmok ernyedt állapotban vannak, tehát ha így dolgozunk nagy súlyokkal pontosan a gerinccsigolyák fogják átvenni az izmok szerepét, az pedig előbb-utóbb porckorongsérvhez vezet.
Említettem a szakember által nyújtott segítséget. Mielőtt elkezdenénk önállóan a hátizmainkat erősíteni, mindenképp kérjük gyógytornász segítségét, aki állapotfelméréssel fogja kezdeni az együttműködést.
A mély hátizmok szerepe
Mély hátizmoknak, a hátizomzat azon csoportját nevezzük, melyek közvetlenül a gerinc mellett helyezkednek el. Ebből következik, hogy elsődleges funkciójuk a gerinc mozgatása. Ami viszont még fontosabb, stabilizáló feladatot is ellátnak, antigravitációs izmok. Ez azt jelenti, hogy a gravitációs térben való felegyenesedett helyzetünkben igyekeznek megtartani testünket a gravitációs erő ellenében. Erős mély hátizmokra van szükségünk ahhoz, hogy törzsünket ülő helyzetben egyenesen meg tudjuk tartani (megelőzvén a gerincbántalmakat).
A mozgató és antigravitációs feladatuk mellett végül meg kell említenem, hogy mivel a csigolyák közvetlen közelében húzódnak, nagyon fontos szerepük van a csigolyák és az ott található egyéb képletek stabilizálásában. Egy jól karbantartott, erős, tömeges mély hátizomzat képes stabil támaszt nyújtani a mozgékony gerincnek.
A megelőzés kérdésére tehát, íme a válasz: erős mély hátizomzat kialakítása. 🙂
Az ilyen – és hasonló jellegű- mozgásszervi panaszokra nyújthat megoldást az Afterwork program, ahol irányított kiscsoportos edzéseken fejlesztjük a mély hátizmokat, a szebb és egészségesebb tartásért. Próbáld ki, az első edzés ingyenes!
Forrás:
http://www.webbeteg.hu/cikkek/mozgasszervi_betegseg/2757/hanyagtartas
http://www.vital.hu/themes/sick/hanyagtartas1.htm
http://napidoktor.hu/blog/korkep/csontok-es-izuletek/hanyag-tartas/
http://www.spineart.hu/cikkek/hanyag-tartas
http://www.gerincklinika.hu/kezelt-betegsegek/hanyag-tartas
Csatlakozz az AfterWork edzésekhez!
Edzéseink hétfőn 19.30-kor és pénteken 18.00-kor kezdődnek.
Lájkolj minket a Facebookon is!
Ezeket már olvastad?
Mozgás túlsúllyal – 2. Rész: Hogyan készüljek az intenzív terhelésre?
Az előző részben arról írtam, hogyan kezdj neki a mozgásnak nagy túlsúllyal. A cikk második része az átmeneti időszakról fog szólni a mélyizom erősítés és a kemény intervallum edzések között. Honnan tudod h a következő szakaszhoz értél? Melyek azok a „jelek”, amelyek...
Mozgás túlsúllyal – 1. rész: Hogyan kezdjek neki?
Magyarország 10 milliós lakosságából 5 millió 400 ezer elhízott vagy túlsúlyos! Ha közéjük tartozol, biztosan töröd a fejed, hogyan szabadulhatnál meg a felesleges kilóktól (legalábbis remélem). Mindenki a zsírégető tartományról beszél, a futásról és az aerob jellegű...
Könnyített fekvőtámasz – hogy csináljuk szabályosan
A fekvőtámaszból karhajlítás-nyújtás az egyik legkiválóbb gyakorlat a felsőtest edzésére. Megdolgoztatja a mellizmokat, tricepszet, vállövet, ha jól csináljuk a törzsizmokat és a farizmot is. Helyes végrehajtásához azonban komoly erőre van...
Izolált vs. összetett gyakorlatok
Az összes olyan egészséggel foglalkozó magazin, ami szeretné megemelni a blogjai, cikkei népszerűségét, igyekszik egy-egy izom, vagy izomcsoport leghatékonyabb edzésének titkait megosztani az olvasókkal. Ilyen szalagcímekre gondolok: Ha nem akarsz a Mr. Olympia, vagy...
Az “Aerob kultusz” – biztos jó úton jársz?!
Előre jelezném, hogy a cikk bizonyos részeinek szövegezése szemfelnyitó hatású, ez által sértő, bántó és elmarasztaló lehet, ezért csak erős idegzetűek és tanulásra fogékonyak folytassák az olvasást! Biztos sok olvasó találkozott az alábbi főcímekkel: 2 hét alatt...
10 ok, hogy kipróbáld a TRX edzést
Biztos hallottál már véleményeket arról, milyen is egy TRX edzés. Megpróbáltam 10 olyan érvet összegyűjteni, amelyek meggyőzhetnek arról, hogy Neked is ki kell próbálnod Megvalósítható vele a teljes test edzése. A talp izmaitól egészen a fejtetőig minden izomrostot...