Az egészséges táplálkozás egyik alappillére, hogy rostban gazdagon kell étkezni. Ez mind szép és jó, de mik is azok a rostok? Milyen élelmiszerekben találhatók meg? Hogyan segítenek pörgetni az anyagcserét?
Mik az élelmi rostok?
Az élelmi rostok olyan növényi eredetű szénhidrátok, amelyeket a szervezetünk nem képes megemészteni, ezért eljutnak a vastagbélbe, ahol kifejthetik jótékony hatásukat. Kutatások szerint a rostszegény táplálkozás hozzájárul a cukorbetegség, koszorúérbetegség és emésztési problémák kialakulásához.
Minden növényi táplálékban fellelhetők a növényi rostok, melyek legismertebb képviselője a cellulóz. Emellett a hemicellulóz, a lignin és pektin képezik az élelmi rostok csoportját. Ezen anyagok a növényi sejtfal felépítésében vesznek részt és nagy víz- és olajmegkötő kapacitással bírnak.
Két csoportra osztjuk őket:
• Oldhatatlan rostok, ezeket a szervezet enzimei nem tudják lebontani, változatlanul haladnak át a bélcsatornán (a vastagbélben élő bélbaktériumok részlegesen mégis képesek lebontani ezeket a rostokat, miközben a szervezet számára rendkívül fontos rövid szénláncú zsírsavakat állítanak elő). Jó forrásuk a kukorica, búza, rizs.
• Oldható rostok, melyek a vastagbélben élő baktériumok hatására egyszerűbb vegyületekké alakulnak. Jó forrásuk az aszalt gyümölcsök, hüvelyesek, zab, leveles zöldségfélék.
Egészségre gyakorolt hatása
Bélfunkció
Élettani hatásuk vízfelvevő és megkötő képességükből ered, aminek révén gyorsítják a bélmozgást, így gyorsítják a salakanyagok áthaladását a bélrendszeren, megakadályozva ezzel a székrekedést és a vastagbélbetegségek kialakulásának kockázatát. Ez a hatás azonban akkor érvényesül, ha a rostbevitellel párhuzamosan a víz bevitele is nő. (erről bővebben itt olvashatsz) A bélműködés javításával, az élelmi rostok az olyan betegségek valamint rendellenességek, mint divertikulózis betegsége vagy aranyér, kockázatát is csökkenthetik, valamint a vastagbél-daganat ellen is kifejthetik védő hatásukat.
A vérkoleszterin
Az oldható rostok megkötik a koleszterin egy részét is, így nem képes a bélből visszaszívódni és részt venni az enterohepatikus körforgásban, ezáltal csökken a vér koleszterinszintje is. Így megelőzvén aszívkoszorúér megbetegedések kialakulását.
A vér glükózszintje
Lassítják a vékonybélből az összetett cukrok felszívódását, megakadályozva ezzel a hirtelen vércukorszint emelkedést. Ez segítheti a cukorbetegeket glükózszintjük kontrollálásában.
Túlzott mennyiségű fogyasztásuk csökkenti a kalcium és vas felszívódását. A túlzott mennyiség rosttartalmú kiegészítések mértéktelen fogyasztásakor fordul elő.
Élelmi rost források
Élelmi rostot találhatunk gyümölcsökben (körte, eper, szeder, málna, ribizli, narancs), zöldségekben (kelbimbó, articsóka, vöröshagyma, fokhagyma, kukorica, borsó, zöldbab, brokkoli), hüvelyesekben (lencse, csicseriborsó, babfélék), valamint teljes gabonákban (a korpák mindegyike, valamint a zabkorpás gabonapelyhek, teljes és vegyes gabonákból álló kenyerek).
És végül…
Míg a székrekedés megelőzése, a vér glükózszintjének, valamint lipidösszetételének javítása áll a magas élelmi rosttartalmú étrend előnyös hatásainak előterében, egyéb előnyeiről sem szabadmegfeledkeznünk. Például, mivel a rost a diétában biztosítja a térfogatnövelést, kalóriahozzáadás nélkül vezet telítő hatáshoz; segítve a súlykontrollt.
Annak érdekében, hogy a rostok minden előnyét élvezhessük, fontos, hogy variáljuk forrásaikat étrendünkben. A gyümölcsökkel, zöldségekkel, lencsékkel/borsókkal, valamint teljes gabonákkal tarkított étrend nem csak élelmi rostot, hanem számos egyéb tápanyagot, valamint a jó egészséghez elengedhetetlen élelmi összetevőket is biztosítja.
Forrás:
http://www.eufic.org/article/hu/artid/elelmi-rostok-szerepuk-egeszseges-etrendben/
Pécsi Tudomány Egyetem- A táplálkozástudomány alapjai
Csatlakozz az AfterWork edzésekhez!
Edzéseink hétfőn 19.30-kor és pénteken 18.00-kor kezdődnek.
Lájkolj minket a Facebookon is!
Ezeket már olvastad?
Mozgás túlsúllyal – 2. Rész: Hogyan készüljek az intenzív terhelésre?
Az előző részben arról írtam, hogyan kezdj neki a mozgásnak nagy túlsúllyal. A cikk második része az átmeneti időszakról fog szólni a mélyizom erősítés és a kemény intervallum edzések között. Honnan tudod h a következő szakaszhoz értél? Melyek azok a „jelek”, amelyek...
Mozgás túlsúllyal – 1. rész: Hogyan kezdjek neki?
Magyarország 10 milliós lakosságából 5 millió 400 ezer elhízott vagy túlsúlyos! Ha közéjük tartozol, biztosan töröd a fejed, hogyan szabadulhatnál meg a felesleges kilóktól (legalábbis remélem). Mindenki a zsírégető tartományról beszél, a futásról és az aerob jellegű...
Könnyített fekvőtámasz – hogy csináljuk szabályosan
A fekvőtámaszból karhajlítás-nyújtás az egyik legkiválóbb gyakorlat a felsőtest edzésére. Megdolgoztatja a mellizmokat, tricepszet, vállövet, ha jól csináljuk a törzsizmokat és a farizmot is. Helyes végrehajtásához azonban komoly erőre van...
Izolált vs. összetett gyakorlatok
Az összes olyan egészséggel foglalkozó magazin, ami szeretné megemelni a blogjai, cikkei népszerűségét, igyekszik egy-egy izom, vagy izomcsoport leghatékonyabb edzésének titkait megosztani az olvasókkal. Ilyen szalagcímekre gondolok: Ha nem akarsz a Mr. Olympia, vagy...
Az “Aerob kultusz” – biztos jó úton jársz?!
Előre jelezném, hogy a cikk bizonyos részeinek szövegezése szemfelnyitó hatású, ez által sértő, bántó és elmarasztaló lehet, ezért csak erős idegzetűek és tanulásra fogékonyak folytassák az olvasást! Biztos sok olvasó találkozott az alábbi főcímekkel: 2 hét alatt...
10 ok, hogy kipróbáld a TRX edzést
Biztos hallottál már véleményeket arról, milyen is egy TRX edzés. Megpróbáltam 10 olyan érvet összegyűjteni, amelyek meggyőzhetnek arról, hogy Neked is ki kell próbálnod Megvalósítható vele a teljes test edzése. A talp izmaitól egészen a fejtetőig minden izomrostot...